W dniach 3-10 maja 24 uczniów skawińskiego Katolickiego Gimnazjum i Liceum uczestniczyło w spotkaniu z grupą partnerską 24 uczniów z Katolickiego Gimnazjum Calvarienberg w Ahrweiler. Spotkanie to było drugą częścią projektu realizowanego przy finansowym wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Młodzież polska i niemiecka spędziła tydzień na wspólnych wyjazdach do miejsc znaczących dla wiary (Katedra w Kolonii, kościół Św. Laurencjusza w Ahrweiler, Katedra Akwizgrańska z relikwiami Karola Wielkiego), historii i kultury (poznawanie historii powstania miast Kolonii, Bonn i Akwizgranu, Muzeum Historii Powojennych Niemiec oraz Muzeum Dom Beethovena w Bonn), oraz rozwoju gospodarczego nadreńskiego regionu (winnice i spółdzielnię winiarską Mayschoss). Ciekawym uzupełnieniem programu okazała się wycieczka do Muzeum Czekolady w Kolonii.
Młodzież polska żywo reagowała na poznawanie cywilizacji nad Renem i rzeką Ahr od średniowiecza po czasy współczesne; zwyczaje oraz udogodnienia w manufakturach winiarskich (Mayschoss) oraz życie codzienne. Bardzo podobał się nam spacer po wzgórzach porośniętych winoroślą, gdzie ukazał się wspaniały widok na piękne miasteczko poniżej oraz położony na przeciwległym wzgórzu klasztor wraz z zaprzyjaźnioną szkołą.
Uczestnicy wymiany mieli również okazję lepiej się poznać i zaprzyjaźnić podczas weekendu spędzonego u rodzin niemieckich oraz podczas wspólnego grillowania, a także podczas polsko-niemieckiej Mszy Świętej, w którą aktywnie włączyli się uczniowie polscy (śpiewem, pierwszym czytaniem) oraz modlitwą wiernych przygotowaną przez uczniów skawińskich Szkół Katolickich i gimnazjum Calvarienberg.