Wycieczka zorganizowana przez Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Skawinie dla klasy IV oraz VI odbyła się w dniach 5-6.09.2018. Opiekunami wycieczki byli kolejno: wychowawca klasy VI Jakub Krasny, wychowawca klasy IV Rafał Więckowski i dwóch nauczycieli: Jakub Grzywa oraz Ewa Kędziora.
Zbiórka odbyła się o godzinie 7:30 na parkingu przy ul. Krakowskiej, skąd uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli autokarem do Wadowic. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie muzeum oraz domu rodzinnego patrona szkoły, czyli Karola Wojtyły. Uczniowie zapoznali się z życiem oraz dorobkiem Jana Pawła II, o których szczegółowo i ciekawie opowiedziała przewodniczka. Uczniowie byli zaangażowani w zwiedzanie, nie tylko fotografując najważniejsze miejsca i pamiątki, ale także poprzez rozmowę z przewodniczką i możliwością zadawania pytań. Zwiedzanie trwało około 70 minut. Po wizycie w muzeum zostało zaplanowane zwiedzanie Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie każdy z uczniów mógł zobaczyć m.in. chrzcielnicę, przy której został ochrzczony Jan Paweł II. Na uczniów czekała również słodka niespodzianka w postaci „papieskich” kremówek, z których słyną Wadowice. Następnie około godziny 12:00 wyjechaliśmy z Wadowic autokarem w kierunku Zakrzowa. Podróż odbyła się w sympatycznej i spokojnej atmosferze.
Po przybyciu do Ośrodka Wczasowo-Rekolekcyjnego im. Jana Pawła II, uczniowie zostali przydzieleni do swoich pokoi. Klasa IV oraz klasa VI zostały ulokowane w dwóch osobnych domkach. Popołudniu uczniowie wzięli udział w grach i zabawach integracyjnych prowadzonych przez Pana Jakuba Grzywę oraz Panią Ewę Kędziorę. Wszystkie atrakcje służyły lepszemu poznaniu swoich nowych kolegów z klasy, zapamiętaniu ich imion, ulubionych czynności i otworzeniu się. Pan Jakub dbał o przyjazną atmosferę i dobre humory. Uczniowie z dużą satysfakcją wykonywali kolejne ćwiczenia, a największą przyjemność sprawiła im zabawa z chustą, która nie tylko pozwoliła im lepiej się poznać, ale również zachęciła do większego ruchu. W tym samym czasie klasa VI pod czujnym okiem Jakuba Krasnego oraz Rafała Więckowskiego odbyła godzinne zajęcia wychowania fizycznego. Chłopcy z radością wykorzystali duże i nowe boisko sportowe do rozegrania meczu piłki nożnej, a dziewczęta po kilku przebieżkach i ćwiczeniach rozciągających zagrały w koszykówkę. Po godzinie następowała wymiana grup, tak, aby każdy wziął udział we wszystkich przygotowanych atrakcjach.
O godzinie 19:00 klasy wybrały się na przygotowaną wcześniej kolację z grillem. Po kolacji wszyscy wrócili do ośrodka i po czasie wolnym spotkali się na zbiórce przed boiskiem, gdzie mogli zdecydować o rodzaju zajęć, w jakim chcieliby wziąć udział. Część uczniów zdecydowała się na rozegranie meczu piłkarskiego pod okiem Jakuba Krasnego, a reszta, głównie dziewczęta wybrały lekcję tańca, które poprowadził Rafał Więckowski. Pan Rafał zadbał o odpowiednie nagłośnienie, muzykę i atmosferę. Każdy został odpowiednio zaktywizowany i z uśmiechem spędził wieczorny czas. Wyczerpani po całym dniu i szczegółowo zorganizowanym planie dnia, około godziny 21:30 wrócili do swoich pokoi, gdzie pozostali już do samego rana.
Pobudka następnego dnia została zaplanowana na 8:00, tak, aby o 8:30 wybrać się całą grupą na śniadanie. Każdemu posiłkowi towarzyszyła modlitwa, dobre maniery i życzliwość. Po śniadaniu klasy wybrały się na ostatnie już zajęcia integracyjne, wyróżniające się mniejszą ruchliwością ale większym zaangażowaniem. Jakub Grzywa zadbał o nabycie umiejętności rywalizacji opartej o zasadę bycia fair w stosunku do drugiego człowieka, a także uwrażliwienie uczniów na potrzebę pomocy innym. Po wzajemnych podziękowaniach za wspólnie spędzony, wartościowy i przyjemny czas, grupy udały się do swoich pokoi, aby spakować rzeczy i posprzątać. Około godziny 13:30, spakowani i wymeldowani z ośrodka wyjechaliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej, aby wziąć udział w Mszy Świętej poprowadzonej przez ks. Bogdana Sarniaka w Bazylice Matki Bożej Anielskiej. Kilku uczniów wzięło udział w nabożeństwie i służyło jako ministranci. Po mszy wszyscy udali się do autokaru, aby bezpiecznie wrócić do Skawiny. Wycieczka zakończyła się powrotem o godzinie 16:00. Z parkingu przy ul. Krakowskiej uczniów odbierali rodzice.
Wycieczka służyła wspólnej integracji, zarówno w obrębie osobnych klas, jak i całej grupy. Opiekunowie oraz sami uczniowie zadbali o dobrą atmosferę, nawiązanie przyjaznych relacji i dobrych wspomnień, które zostaną z nimi przez lata. Wyróżnić można duże zaangażowanie po obydwu stronach i bardzo dobre zachowanie obu klas, które nie sprawiały problemów wychowawczych.