Wycieczka zorganizowana przez Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Skawinie dla klas: 4A, 5B, 6A oraz 7B odbyła się w dniach 3-4.09.2019. Wyjazd integracyjny zorganizowany został przez wychowawców: Teresę Włodarczyk, Karolinę Pająk, Magdalenę Chalińską i Jakuba Grzywę. Dodatkowo opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Ewa Kędziora oraz Monika Bunach.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie muzeum oraz domu rodzinnego patrona szkoły, czyli Karola Wojtyły. Uczniowie zapoznali się z życiem oraz dorobkiem Jana Pawła II, o których szczegółowo i ciekawie opowiedziała przewodniczka. Po wizycie w muzeum zostało zaplanowane zwiedzanie Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie każdy z uczniów mógł zobaczyć m.in. chrzcielnicę, przy której został ochrzczony Jan Paweł II. Na uczniów czekała również słodka niespodzianka w postaci „papieskich” kremówek, z których słyną Wadowice.
Po przybyciu do Ośrodka Wczasowo-Rekolekcyjnego im. Jana Pawła II, uczniowie zostali przydzieleni do swoich pokoi. O 13:00 została zwołana zbiórka na obiad. Po obiedzie uczniowie mieli czas na skorzystanie z telefonów komórkowych, by poinformować rodziców o przyjeździe, a następnie wzięli udział w zajęciach integracyjnych. Całość zajęć trwała około trzech godzin. Wszystkie atrakcje służyły lepszemu poznaniu swoich nowych kolegów z klasy, zapamiętaniu ich imion, ulubionych czynności i otworzeniu się. Pan Jakub dbał o przyjazną atmosferę i dobre humory. Zorganizowane przez niego zajęcia służyły lepszemu poznaniu się. W tym samym czasie pozostali uczniowie pod czujnym okiem Karoliny Pająk odbyli godzinne zajęcia wychowania fizycznego. Chłopcy z radością wykorzystali duże i nowe boisko sportowe do rozegrania meczu piłki nożnej, a dziewczęta po kilku przebieżkach i ćwiczeniach rozciągających zagrały w koszykówkę. Po godzinie następowała wymiana grup, tak, aby każdy wziął udział we wszystkich przygotowanych atrakcjach.
Po kolacji wszyscy wrócili do ośrodka i po czasie wolnym spotkali się na zbiórce przed boiskiem, gdzie mogli zdecydować o rodzaju zajęć, w jakim chcieliby wziąć udział. Do wyboru były zajęcia sportowe na boisku, pokój gier planszowych i zajęcia z tańca.
Około godziny 10:00, spakowani i wymeldowani z ośrodka wyjechaliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej, aby wziąć udział w Mszy Świętej, która odbyła się w w Bazylice Matki Bożej Anielskiej. Kilku uczniów wzięło udział w nabożeństwie i służyło jako ministranci. Po mszy wszyscy udali się do autokaru, aby bezpiecznie wrócić do Skawiny.
Wycieczka służyła wspólnej integracji, zarówno w obrębie osobnych klas, jak i całej grupy. Opiekunowie oraz sami uczniowie zadbali o dobrą atmosferę, nawiązanie przyjaznych relacji i dobrych wspomnień, które zostaną z nimi przez lata. Wyróżnić można duże zaangażowanie po obydwu stronach i bardzo dobre zachowanie obu klas, które nie sprawiały problemów wychowawczych.