Najmłodszych czytelników i ich rodziców zapraszam  do skorzystania z oferty poniższych stron i  przedstawionych tam propozycji:

 Spotify

Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

 

Audio-Bajki.pl

Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

Bajkowisko.pl

Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

 

Dla czytelników klas licealnych proponuję księgarnie internetowe oferujące wybrane pozycje w formie ebooków i audiobooków za darmo.

 

Publio 

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

 

Nexto

Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

 

Polska-Poezja.pl

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

 

———————————————————————————————————–

Zapraszam uczniów i rodziców do korzystania ze stron internetowych, gdzie znajdują się różnego rodzaju pozycje książkowe w tym lektury w formie e-booków i audiobooków.

Na poniższych stronach można znaleźć również wybitne przedstawienia teatralne, koncerty, reportaże, słuchowiska i wiele innych form obcowania z kulturą.

 

Wolne lektury: https://wolnelektury.pl – to „biblioteka” , z której możemy korzystać 24 godziny na dobę. Znajdziemy w niej mnóstwo klasycznych pozycji, jak również tych mniej popularnych.

Wolne Lektury to projekt prowadzony przez fundację Nowoczesna Polska. Reprodukcje cyfrowe wykonane przez  Bibliotekę NarodowąBibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską z egzemplarzy pochodzących ze zbiorów BN, BŚ i BE.

Portal https://lektury.gov.pl – umożliwia dostęp do klasycznych dzieł polskiej i światowej literatury.

Serwis powstał przede wszystkim z myślą o uczniach i studentach, nauczycielach i wykładowcach, ale zachęcamy do korzystania z niego wszystkich, którzy chcą poznać lub przypomnieć sobie najważniejsze dzieła literatury polskiej i światowej.

Serwis Lektury.gov.pl to realizacja postulatu budowy otwartych, dostępnych i przyjaznych cyfrowych zasobów edukacyjnych i kulturowych. Projekt został zainicjowany przez dwa ministerstwa: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki tej inicjatywie lektury można pobierać przez Internet i słuchać ich wersji audio lub czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej.

 

Chciałabym polecić portal ninateka.pl .  Ninateka to filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne

oraz audycje radiowe.

Na stronie głównej, w karuzeli i boksie poniżej, znajdziecie najciekawsze materiały związane z tematem tygodnia. Temat tygodnia, to autorska selekcja materiałów audiowizualnych na dany tydzień. W każdy poniedziałek redaktor bądź redaktorka Ninateki przygotowuje dla was autorski wybór filmów i audycji związanych z zagadnieniem, o którym przeczytacie na stronie głównej. Interesują nas zarówno wielkie wydarzenia w świecie kultury, jak również marginesy oraz alternatywne wersje rzeczywistości.

Nowe tematy i łatwe wyszukiwanie

Zaproponowaliśmy nowy podział na tematy i wyszukiwanie przez filtry, dzięki którym szybciej i sprawniej znajdziecie materiał ze względu na przynależność do danego działu (film, teatr, sztuka, literatura etc.) oraz wybraną opcję filtru (gatunek, rok powstania, płatne lub bezpłatne, materiały z audio deskrypcją etc.).

Nie tylko wideo i audio

Każdemu materiałowi towarzyszy rzetelny redakcyjny opis, najczęściej z biogramem twórcy czy występujących osób. Obok wybranego przez Was materiału, znajdziecie powiązane tematycznie bądź gatunkowo wideo lub audio.